Alibaba CEO’sunun istifası sonrası hisseler düştü

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden Alibaba’nın yönetim kurulu başkanı ve üst yöneticisi (CEO) Daniel Cang Yong’un şirketin yeniden yapılandırması kapsamında çatı holdingdeki yöneticilik görevleriyle birlikte şirketin bulut bilişim birimi Cloud Intelligence’ın yönetimini de bıraktığı bildirildi. Açıklamanın ardından şirketin hisseleri Pazartesi günü yüzde 4’ün üzerinde düştü.

ALİBABA CLOUD’UN YÖNETİMİNİ DE ÜSTLENECEĞİ DUYURULDU

Şirketten yapılan açıklamada, yeni yapılanmada üst yönetici görevine getirilen Eddie Vu Yongming’in Alibaba Cloud’un yönetimini de üstleneceği duyuruldu.

DEVREDECEĞİNİ DUYURMUŞTU

Alibaba, 20 Haziran’da, Cang’ın yeniden yapılandırma kapsamında çatı holdingdeki yöneticilik görevlerini devredeceğini duyurmuştu.

Şirketin yönetim kurulu başkanlığını, 10 Eylül’den itibaren, idari başkan yardımcısı Joseph C. Tsai’nin, üst yöneticiliği ise e-ticaret platformları Taobao ve Tmall’un başındaki Eddie Vu Yongming’in üstleneceği bildirilmişti. Cang’ın, yeni dönemde CEO olarak şirketin bulut bilişim hizmetleri birimi Cloud Intelligence’ın başında bulunmayı sürdüreceği kaydedilmişti.

SÜRPRİZ GELİŞME OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Eski yöneticinin daha önce açıklanan plandan farklı olarak bulut bilişim birimindeki görevini de bırakması sürpriz gelişme olarak değerlendiriliyor. Açıklamanın ardından grubun Hong Kong Borsası’nda işlem gören hisseleri Pazartesi günü yüzde 4’ten fazla düştü.

CANG’IN KURDUĞU TEKNOLOJİ FONUNA 1 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Yeni yönetim kurulu başkanı Tsai, şirketin çalışanlarına gönderdiği bilgi notunda, Alibaba’nın, Cang’ın kurduğu teknoloji fonuna 1 milyar dolar yatırım yapacağı, fonun, Ali Baba’nın teknoloji ekosisteminin gelişime ve gelecek büyüme stratejisine destek sağlayacağına vurgu yapıldı.

Alibaba’ya 2007’de katılan 51 yaşındaki Cang, daha önce e-ticaret platformlarının yönetimini yürütmüştü. Bu dönemde, Tabao ve T-Mall’un karlılığa geçerek Çin’in ve dünyanın en büyük çevrim içi alışveriş platformları haline gelmesinde önemli rol oynamıştı.

CLOUD INTELLİGENCE’IN DA YÖNETİMİNİ BİZZAT ÜSTLENMİŞTİ

Cang, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın kurumsal görevlerinden çekilme sürecinde 2015’te şirketin üst yöneticisi, 2019’da da yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiş, 2022 Aralık’ta Hong Kong’da yaşanan servis sorunlarının ardından Cloud Intelligence’ın da yönetimini bizzat üstlenmişti.

FİKİR BABASI OLARAK BİLİNİYOR

Cang, Alibaba’nın öncülük ettiği, her yıl 11 Kasım haftasında gerçekleştirilen, “Bekarlar Günü” veya “11.11” olarak bilinen çevrim içi alışveriş festivalinin de fikir babası olarak biliniyor. Yönetim değişikliği şirketin mart ayında açıkladığı yeniden yapılandırma kararının ardından geldi. Buna göre şirketin çatı holdingden bağımsız faaliyet gösterecek 6 iş grubuna bölünmesi öngörülüyor.

KENDİ FİNANSMAN KAYNAKLARINI YARATMASI HEDEFLENİYOR

Şirketin amiral gemisi niteliğindeki e-ticaret platformları Taobao-Tmall, bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı Cloud Intelligence, akıllı lojistik hizmetleri sağlayıcısı Cainiao Smart Logistics, dijital iş çözümleri alanında faaliyet gösteren Global Digital Business, yerel teknoloji hizmetleri sağlayıcısı Local Services ve medya ile eğlence sektörü girişimlerini kapsayan Digital Media and Entertainment gruplarının, bağımsız yönetilen şirketler olarak faaliyet göstermesi planlanıyor.

Yeni yapılanmayla her iş grubunun piyasada bağımsız varlık göstermesi, rekabet konusunda kendi yolunu çizmesi ve halka arz dahil kendi finansman kaynaklarını yaratması hedefleniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x