Asya borsaları Japonya hariç geriledi

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında bir faiz artışına daha gidebileceğine ilişkin endişelerin artmasıyla karışık bir seyir izlerken, Çin hükümetinin ekonomiyi desteklemek için yeni adımlar atıp atmayacağına dair gelişmeler yatırımcıların odağına yerleşti.

Japonya tarafında ise bu hafta açıklanacak olan Tokyo bölgesine ilişkin enflasyon verilerinin yatırımcıların odağında bulunduğunu aktaran analistler, enflasyon verilerinin ülke çapındaki tüketici eğilimleri için öncü gösterge niteliği taşıdığını kaydetti.

Japonya’da faiz oranı değişmedi

Öte yandan, cuma günü Japonya Merkez Bankası (BoJ), politika faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1’de sabit bıraktı, getiri eğrisi hedef aralığını da artı/eksi yüzde 0,5 düzeyinde korudu. Banka, artan fiyatlar, yurt içi ve küresel büyüme görünümüne ilişkin yüksek belirsizlikleri dikkate alarak ultra gevşek para politikasında bir değişikliğe gitmediğini duyurdu.

Söz konusu kararı oy birliğiyle alan BoJ, “tereddüt etmeden ek genişleme önlemleri alma” taahhüdünü devam ettirerek ileriye yönelik yönlendirmesinde de herhangi bir değişiklik yapmadı.

Asya borsaları geriledi

Bugün Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,51 azalışla 2.495 puan, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 değer kaybıyla 3.113 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,85 artışla günü 32.678 puandan tamamlarken, dolar/yen paritesi ise yüzde 0,1 değer kazancıyla 148,4 seviyelerinde işlem görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,3 azalışla 68.830 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 1,9 düşüşle 17.743 puanda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x