Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling yine tartışmaların odağında

Ünlü fantastik roman serisi Harry Potter’ı kaleme alan İngiliz yazar J.K. Rowling, son dönemde trans bireyler hakkında yaptığı açıklamalarla gündeme gelmiş ve eleştirilen odağı olmuştu. Rowling, şimdi de cinsiyet değiştirme yaşıyla ilgili yaptığı yorumlarla gündeme geldi.

“14 YAŞ ÇOK ERKEN”

The Witch Trials of JK Rowling adlı bir podcast yayınına katılan İngiliz yazar, 14 yaşın insanların cinsiyet değiştirmeye karar vermesi için çok erken bir yaş olduğu konusunda bir yorum yaptı.

Kendisinin de zamanında bir ergen olarak kendi cinselliğini sorguladığını ancak heteroseksüel olarak büyüdüğünü söyleyen yazar, o kadar genç insanların doğurganlıklarının kaybının ne olduğunu gerçekten anlayabileceklerine inanmadığını savundu.

“NEYDEN VAZGEÇTİKLERİNİ BİLMİYORLAR”

14 yaşında çocuk istemediğini ancak anne olmanın hayatının en keyifli ve harika şey olduğunu söyleyen Rowling, The Times’ın haberine göre ebeveyn olmanın o yaşta anlaşılamayacağını ve neyden vazgeçildiği hakkında hiçbir fikrin olmayacağını belirtti.

YORUMLARI NEDENİYLE ELEŞTİRİLMİŞTİ

Ünlü yazar, daha önce biyolojik cinsiyeti bir kenara bırakmanın kadın haklarına zarar vereceğine dair endişelerini dile getirmiş ve sert eleştirilerle karşılanmıştı. Hatta yazar geçtiğimiz yıl ölüm tehditleri almıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*