Yapılan Araştırmalar Sonucunda Farklı Alanlarda Çalışan Erkeklerin Sperm Sayısının Değiştiği Ortaya Çıktı

ABD’li bilim insanları masa başı çalışan ve kol gücü ile çalışan erkekler ile ilgili yeni bir araştırmaya imza attı. Buna göre masa başı çalışanların sperm sayısı, kol gücü gerektiren işlerde çalışan erkeklere göre daha düşük belirlendi. Sperm sayısı daha yüksek olan kişilerin kadınlık hormonunun da yüksek çıkması şaşırttı.

İşte detaylar…

Kaynak: https://tr.euronews.com/next/2023/02/…

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre farklı alanlarda çalışan erkeklerin sperm sayısında değişiklikler meydana geliyor.

Çalışma sırasında 2005 ve 2019 yılları arasında bir doğurganlık merkezinde tedavi görmek isteyen 377 erkekten alınan 950 semen örneği incelendi.

Araştırmada fiziksel faaliyetin erkeklerin üreme potansiyelinde bir iyileşmeye neden olup olmadığı saptanmak istendi.

Yaş ortalaması 36 olan ve çoğunlukla beyaz ırktan gelen erkeklerden öncelikle bir anket doldurulması istendi. Ankette ağır nesneleri ne sıklıkta kaldırdıkları veya hareket ettirdikleri, tipik vardiya düzenleri ve işteki fiziksel efor düzeylerine ilişkin bilgiler yer alıyordu.

Katılımcıların semen ve kan örnekleri de analiz edildikten sonra ortaya ilginç bir sonuç çıktı.

İş hayatlarında sık sık ağır nesneler kaldırdığını bildiren katılımcıların yüzde 12’sinin sperm konsantrasyonu, hiç ağır kaldırmadığını söyleyen masa başı çalışanlara kıyasla yüzde 46 daha yüksek çıktı.

Toplamda sperm sayısı da yüzde 44 daha fazla çıktı.

Araştırma sonucunda son yıllarda birçok erkekte sperm sayısının düşmesinin diyet, çevresel faktörler yanı sıra çalışma koşulları da olabileceği belirtildi. Bunun da doğurganlığa etki edebileceği aktarıldı.

Öte yandan, sperm sayısı (testesteron) yüksek çıkan erkeklerin kadınlık hormonu (östrojen) seviyelerinin de yüksek çıkması dikkati çekti.

Araştırmanın yazarlarından Lidia Mínguez-Alarcon, ‘‘Erkek ve kadın hormonları her iki cinsiyette de farklı oranlarda bulunuyor. Fazla testosteron ise östrojene dönüşerek vücutta dengeyi sağlıyor’’ diye belirterek durumun normal olduğunu ifade etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*