90 bin kişinin yaşadığı semt Santa Maria saldırısıyla gündemde: Güvercintepe mahalle gettosu

FERİT ZENGİN/HABER MERKEZİ- İstanbul pek çok gettodan oluşuyor. Bir yerleşim bölgesinin aynı şehirden aynı kimlikten gelen insanların bir arada kaldığı bölgeler olarak da tanımlayabileceğimiz gettolar, 28 Ocak Pazar günü Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne yapılan ve Murat Tuncer Cihan’ın ölümüne neden olan 2 DAEŞ’li teröristin saldırısıyla yeniden gündeme geldi.

2 teröristin, yardım yataklık yaptıkları ve örgütün aynı hücresi içerisinde yer aldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 25 Tacik ile yine kaçak ve oturum izni olmayan 23 Tacik’in tamamına yakını Başakşehir’in “getto” olarak nitelendirilen mahallesi Güvercintepe’de gözaltına alındı. İşte bu mahallenin hikâyesi…

MERKEZE UZAK YAŞAM

İstanbul’un kenar yerleşim birimlerinden biri olan önce Küçükçekmece sonra da ilçe olan Başakşehir’e bağlanan Güvercintepe, ilçe ve karakol merkezlerine uzak olması nedeniyle geçmişte de şiddet ve asayiş olaylarıyla gündeme gelen bir yerdi.

Bir dönem komşu mahallesi Bayramtepe ile bölücü örgüte yataklık yapan Güvercintepe’nin resmi nüfusu 80 bin iken bu sayı göçmenlerle 90 bine kadar çıktı. Anadolu’da büyük 2 ilçeye eş nüfuslu mahallede yaklaşık 10 bin göçmen yaşıyor. Afgan, Özbek, Suriye’den gelenlerin çoğunluk olduğu Güvercintepe Mahallesi’nde son 5 yılda Tacik nüfusu da artmaya başladı. İstanbul genelinde düzenlenen DAEŞ operasyonlarında da sık sık gündeme gelen Güvercintepe içinde de “bölgeleşme” mevcut. İstihbarat raporlarına göre “Tacik bölgesi”nde DAEŞ’lilerin hücre yöntemiyle polis baskın ve kontrollerinden korunduğu, mahallenin “eski mahalle” adı verilen diğer bölümüne ise bölücü örgüt mensuplarının hakim olduğu ifade ediliyor.

KOLAY KAMUFLE

Mahalleye yapılan operasyonlar, alınan önlemlere rağmen gettolaşan bu bölgede yaşayanlar, aynı kimlikten geldikleri kişilerden alışveriş ve ticaret yapıyor, neredeyse kendi mahallesi dışında başka bir yere gitmeye ihtiyaç duymuyor. Bu da mahallede kaçak yaşayanların tespit ve takibini zorlaştırıyor. Bu durum da terör örgütlerinin kendilerini kamufle etmelerine ortam sunuyor. Uzmanlar, İçişleri Bakanlığı’nın 2022’de uygulamaya koyduğu, İstanbul olmak üzere Türkiye’de göç alan 16 ili kapsayan seyreltme projesinin düzenli şekilde uygulanmasının bu soruna çözüm olacağı görüşünde. 

TERÖRİSTLER HÜCRELERDEN

DAEŞ, Türkiye’ye son 10 yılda başta Zeytinburnu Yeşiltepe ve Sümer, Nuripaşa ile Fatih Molla Gürani, Molla Hüsrev ve Atikali gibi merkez mahalleri olmak üzere, Başakşehir Güvercintepe, Pendik Şifa, Kağıthane, Sancaktepe ve Tuzla’da oluşturulan bu tür gettolar içinde kamufle olan hücrelerle Türkiye’nin en büyük terör saldırılarını düzenledi. İşte onlardan bazıları…

* DAEŞ, Sarıyer’deki son saldırıyı Güvercintepe’de oluşan getto içinde saklanmayı başaran Tacik hücresine yaptırdı.

* DAEŞ’ın 2017’de yılbaşı gecesi 39 kişinin ölümüne 70 kişinin yaralanmasına neden olan Reina baskınını da Zeytinburnu’ndaki Nuripaşa ve Sümer mahallerinde saklanan Özbeklere yaptırmıştı.

* DAEŞ, 27 Ocak 2016’de Sultanahmet Meydanı’nda 11 kişinin ölümüne 16 kişinin de yaralanmasına neden bombalı intihar saldırısını da Fatih’teki gettolarda saklanmayı başaran Suriye hücresine yaptırmıştı.

* 28 Haziran 2016’da 45 kişinin hayatını kaybedip 163 kişinin de yaralandığı Atatürk Havalimanı baskınını ise yine Fatih Cami ve Horhor Mahallesi etrafında kendi içlerinde kapalı bir hayat süren Türkiye selefilerine yaptırdığı kayıtlara geçmişti.

PKK-YPG DE AYNI YÖNTEMİ KULLANDI

Son saldırıdan önceki terör saldırısı da İstiklal Caddesi’nde aynı yöntem ve farklı örgüt tarafından işlendi. 13 Kasım 2022’deki 6 kişinin ölümüne 81 kişinin de yaralanmasına neden olan İstiklal Caddesi saldırısı da terör örgütü PKK/YPG tarafından Suriye’den gönderilen ve Suriyelilerin gettolaştığı Esenler, Kazım Karabekir Mahallesi’nde 2 ay hazırlık yapıp harekete geçen örgütün Suriyeliler hücresi tarafından yapıldığı adli kayıtlara geçmişti.

TÜRKİYE GENELİNDE 3000’İN ÜZERİNDE ÖRGÜT ÜYESİ YAKALANDI

Suriye, Irak ve Horasan olarak adlandırılan (Orya Asya kökenli Türki, Farsi, Kafkas kökenli şahıslar) 3 kol halinde kurulan ve Türkiye selefilerinden de destek aldığı bilinen DAEŞ’a yönelik 1 Ocak 2023 ile 26 Ocak 2024 arasında Türkiye genelinde gerçekleştirilen 1600 operasyonun yarısına yakınını İstanbul polisi düzenledi. Emniyet istatistiklerine göre finansöründen, eleman temincisine, uzman bombacıdan örgüt yöneticisine kadar yurt genelinde yakalanan 3000’in üzerindeki örgüt mensubu ve iltisaklının da yine yarısına yakını İstanbul’da yakalandı. İstanbul’da DAEŞ’a yönelik haftada en az 2/3, ayda enaz 10/12 operasyon düzenleniyor. Operasyonların büyük bölümünü de Başakşehir, Esenyurt, Bağcılar, Pendik ve Sultanbeyli ilçelerinde gerçekleştirilen baskınlar oluşturuyor. Güvercintepe’ye ayda en az 2 operasyon düzenleyen emniyet yetkilileri bütün bu çabalara rağmen çözümün “seyreltme” projesinde olduğunu ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x