ABD ve İngiltere, Yemen’i vurdu: Husilerden açıklama, İran’dan kınama

ABD Başkanı Joe Biden, Kızıldeniz’deki saldırılarına misilleme olarak ABD ve İngiltere ordularının Yemen’de Husilere ait bazı hedefleri vurduğunu açıkladı.

Kızıldeniz’deki saldırılarına devam eden Husileri hedef aldıkları hava saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yapan ABD Başkanı Biden, “Bugün, talimatımla, ABD ordu güçleri İngiltere ile birlikte ve Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın da desteğiyle Yemen’de Husi isyancıları tarafından kullanılan bazı hedeflere hava saldırısı düzenledi” dedi.

‘ABD GEMİLERİNE SALDIRILARA ULUSLARARASI KOALİSYONLA YANIT VERİLDİ’

AA’nın aktardığına göre, saldırıların Husilerin Kızıldeniz’deki eylemlerine doğrudan misilleme olduğunu belirten Biden, en son 9 Ocak’ta gerçekleşen ve Husilerin doğrudan ABD gemilerini hedef aldığı bir dizi saldırıya uluslararası koalisyonla yanıt verdiklerini kaydetti.

Husilere karşı hem bölgede ABD öncülüğünde kurulan deniz gücüne hem de uluslararası kamuoyunda oluşan yaklaşıma dikkat çeken Biden, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde önceki gün alınan ve Husilerin saldırılarına son vermesi çağrısı yapan kararı hatırlattı.

“Yemen’deki bu saldırılar, ABD ve müttefiklerinin dünyanın en kritik ticari rotalarından birindeki seyrüsefer özgürlüğünün tehlikeye atılmasını ve personelimizin hedef alınmasını tolere etmeyeceğimizin açık mesajıdır” değerlendirmesini paylaşan Biden, gerekmesi halinde bundan sonra da ileri tedbirleri almakta tereddüt etmeyeceğini söyledi.

EN AZ 12 HUSİ HEDEFİ SAVAŞ UÇAKLARI VE FÜZELERLE VURULDU

ABD medyasına açıklama yapan bazı ABD’li yetkililer de ABD ve İngiltere ordu kuvvetlerinin en az 12 Husi hedefini vurduğunu, saldırıların savaş uçakları ve Tomahawk füzeleriyle yapıldığını bildirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise saldırıda Husilere ait insansız hava araçlarını (İHA), balistik ve seyir füzeleri ile radar ve gözetleme kapasitelerini hedef aldıklarını kaydetti. Austin, ABD’nin bundan sonra da Yemen’deki Husilere yönelik ‘gereken hallerde’ saldırı hakkını saklı tuttuğunu ve Kızıldeniz’deki gemi trafiğinin istikrarlı şekilde sürmesinin öncelikleri olduğunu belirtti.

HUSİLER ‘SALDIRI DÜZENLEDİK’ DEDİ, ABD YALANLADI

Husilerin siyasi büro üyesi Ali El Kahhum ise X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, “Yemen’in yanıtı gecikmedi. Yemen silahlı kuvvetleri, Kızıldeniz’deki ABD-İngiliz savaş gemileri ile askeri bölge ve üslerine güçlü bir şekilde karşılık veriyor” dedi.

​​​​​​​Husilerin uluslararası olarak tanınmayan hükümetindeki Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin El İzzi de X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, “Ülkemiz, ABD ve İngiliz gemileri, denizaltıları ve savaş uçakları tarafından büyük bir saldırıya maruz kaldı. Hiç şüphesiz ABD ve İngiltere, bu bariz saldırganlığın tüm vahim sonuçlarına ağır bir bedel ödemeye hazırlanmak zorunda kalacak” ifadelerini kullandı.

Husilere bağlı SABA haber ajansı da haberinde başkent Sana, Hudeyde, Sada ve Zemar kentlerinin ‘ABD saldırganlığına’ maruz kaldığı bilgisini paylaşırken, saldırıya ilişkin telefonla brifing düzenleyen ABD’li üst düzey bir savunma yetkilisi, Yemen’in ABD veya İngiltere’ye ait herhangi bir savaş uçağı ya da savaş gemisini hedef aldığı yönündeki iddiayı reddetti. Yetkili, “Şu anda Husilerden herhangi bir karşılık görmedik” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN: ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

Kızıldeniz’de yaşanan bu gelişmelere ilişkin Suudi Arabistan ve İran’dan da açıklama yapıldı. Suudi Arabistan, Kızıldeniz’de gerçekleştirilen askeri operasyonları ve Yemen’deki noktalara düzenlenen hava saldırılarını büyük endişeyle takip ettiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklamasında, “Kızıldeniz’de gerçekleştirilen askeri operasyonları ve Yemen’deki noktalara düzenlenen hava saldırılarını büyük endişeyle takip ediyoruz” denildi. Tüm dünyanın çıkarlarına zarar vermesi nedeniyle seyrüsefer özgürlüğünün uluslararası bir talep olduğu Kızıldeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarının korunmasının önemine işaret edilen açıklamada, yaşanan olaylar ışığında itidal ve gerilimin tırmanmasından kaçınılması çağrısı yapıldı.

İRAN: ASKERİ SALDIRILARI ŞİDDETLE KINIYORUZ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Kenani, ABD ve İngiliz savaş uçaklarının Yemen’e düzenlediği hava saldırısını kınadı. Kenani, “ABD ve İngiltere’nin, Yemen’in çeşitli şehirlerine düzenlediği askeri saldırıları şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

Saldırıyı, Yemen’in egemenliği ve toprak bütünlüğü ile uluslararası yasaların ihlali olarak niteleyen Kenani, “Bu keyfi saldırı, bölgede güvensizlik ve istikrarsızlığı körüklemekten başka bir işe yaramayacaktır. Uluslararası toplumdan, sorumlu tepki ve eylemlerle; bölgede savaş, istikrarsızlık ve güvensizliğin yayılmasının önüne geçmesini istiyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

Son dönemlerde Yemen’deki Husilerin İsrail’in Gazze’ye yönelik 7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden saldırılarına karşılık ticari gemilere yönelik eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 6 Aralık 2023 tarihinde Yemen’deki Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası “Deniz Görev Gücü” kurulması için görüşmeler yaptıklarını bildirmiş, 18 Aralık’ta da “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu misyon oluşturulduğunu duyurmuştu.

Husilerin saldırıları, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan ve küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin yapıldığı Süveyş Kanalı’ndan geçişleri tehlikeye atarken, Kızıldeniz’de ticari gemilerin uğradığı saldırılar ve şirketlerin pes peşe aldığı kararlar, küresel ekonomide yeni bir ‘tedarik zinciri krizi’nin başlayacağına ilişkin endişeleri artırmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir