Balık fiyatlarına 5 günde büyük zam

Bolluk ve ucuzluk beklentisi ile başlayan balık sezonu, hızlı zamlar yaşıyor.

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde tezgahlarda, hamsinin kilogramı 70-100, levrek 140, çupra 175, mezgit 100, uskumru 75, istavrit 50 liradan, alabalık ve palamudun tanesi 125, somonun tanesi ise 150 liradan satılıyor.

Dünya gazetesinin haberine göre, balıkçı Emin Avcı, hava muhalefeti sebebiyle balığın az geldiğini, bunun da fiyatlara yansıdığını söyledi.

HAVA SOĞUYUNCA BALIK BOLLAŞIR

Fiyatların günden güne değiştiğini söyleyen Avcı, “Şu anda ucuz olan istavrit talep ediliyor. 3-5 gün önce hamsi kilogramı 50-60 liradan alınıyordu. Şimdi havalar soğudu, deniz suyu soğuduğunda balık fiyatları düşer, balık bollaşır. İnşallah umudumuz o yönde” dedi.

Süleyman Çakır da yerli hamsinin az geldiğini ifade ederek, “Dün yerli hamsi çıktı ama bugün yok. Az geldiği için pahalı oluyor. Hava esiyor, hava koşullarından dolayı gelmiyor. Eğer deniz soğursa hamsi bollaşır.” diye konuştu.

Palamut satın alan Habib Gülbay, “Bütün balıklar mevcut, fiyatlar da alınabilir. Ailecek haftada yaklaşık 2-2,5 kilogram balık tüketiyoruz” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x